Summer League 2018 > Swiss Adv/Intermediate/Rec TR

Aug 23 - all remaining championships and consolation championships are optional for today. Games are scheduled for 6:30 pm. . Contact your opposing captain to ensure the game will happen.

Tier 1 consolation - Northstar 1

Tier 2 winners bracket championship - Manchester 1

Tier 2 consolation - Sandstone 1

Tier 3 winners bracket championship - Stoner Prairie A

Tier 3 consolation - Sandstone 2

Tier 4 winners bracket championship - Manchester 2

Tier 4 consolation - Northstar 5

Tier 5 winners bracket championship -  Northstar 6

Tier 5 consolation - Manchester 3

Tier 6 winners bracket championship - Midtown 1

Tier 6 consolation - Midtown 2

Tier 7 winners bracket championship - Midtown 3

Tier 7 consolation - Hiestand 1

Tier 8 winners bracket championship - Hiestand 2

Tier 8 consolation -  Northstar 2

 

 

 

View the brackets using the link next to your Group on the standings page.

Summer League Finals will take place at Breese Stevens Field on Wednesday, August 22nd. Free food and drink for all summer league participants. Guests can get food and drink ($5 donation suggested).

 

Fall League info here: http://www.mufa.org/mufa/where-to-play/leagues/fall-league/


Octicorns
Self Rating: 8
Performance Rating: (-)


(Contact Team)  

Games:

 (captains should login first to submit results)
Date Win
or
Loss
Score Opp.
Score
Opponent Self
Rtg
Perf
Rtg
Field Game
Time
Color
6/5/2018 (T)cBeer Me 5 Junk Slap (7-13)8705Blackhawk 1 (Map) (Diagram)7:30Gold
6/7/2018 (R)cCultured Yogurt (7-9)7851Flagstone 1 (Map)7:30Ultraclub Orange
6/12/2018 (T)c10 Backhanded Compliments (6-10-1)8244Olbrich 3 (Map) (Diagram)7:30
6/14/2018 (R)c10 DiscPun (9-8)8428Blackhawk 1 (Map) (Diagram)7:30Forest Green
6/19/2018 (T)c12 TBD (10-8)8591Olbrich 3 (Map) (Diagram)7:30Purple Drank
6/28/2018 (R)c10 Pacifists With Discs (6-8)8275Hiestand 3 (Map)7:30
7/10/2018 (T)c13 Dank Strats (6-9-1)8249Swan Creek (Map)7:30Azelia Pink UC
7/12/2018 (R)cFugwump (12-7)8516Olbrich 4 (Map) (Diagram)6:00Helconia Pink
7/17/2018 (T)c11 Can't Touch Disc (8-7-1)8380Quann 2 (Map)6:00Atomic Blue
7/19/2018 (R)c13 Needle in a Ho Stack (7-10-2)8298Swan Creek (Map)7:30green
7/24/2018 (T)c10 Warrior Princesses (3-9-2)7127Flagstone 1 (Map)5:45
7/26/2018 (R)c12 Frisbeers (5-11)8245Olin 3 (Diagram)7:15White
7/31/2018 (T)c13 Maury's Sleeperhold (4-10)823Northstar 6 (Map) (Diagram)5:45Forest Green
8/2/2018 (R)c12 Penultimates (0-13)8-234Blackhawk 2 (Map) (Diagram)7:15
   

print this schedule  iCalendar (ICS) file


Players on the team

Teams can be forfeited for playing any player who is not on this list or for playing any player who is not paid.

Women

  1. Bolha, Anna
  2. Briddell, Nora
  3. Haugen, Crystal
  4. Jaeger, Dannie
  5. Jaeger, Mae
  6. Jaeger, Renata
  7. Koscik, Audra
  8. Koscik, Rebecca
  9. Meyer, Allison
  10. Schauf, Samantha
  11. Wipperman, Kate

Men

  1. Bolha, Matthew
  2. Cigelske, Michael
  3. Dillon, Kevin
  4. Jaeger, Pete
  5. Lee, Justin
  6. Meyer, Greg
  7. Peebles, Robb
  8. Peters, Ben
  9. Schkirkie, Jacob
  10. White, Devon
  11. Wipperman, Matt (Captain)

Team Bio

No team bio entered